Joolaee Trio

22.10.2023, 19:00, Wrocław, Synagoga pod Białym Bocianem

Wywodzące się z wieloletniej współpracy wirtuoza Kamancheh Misagh Joolaee z partnerami z duetu Schaghajegh Nosrati (fortepian) i Sebastian Flaig (perkusja) Joolaee Trio zostało założone w 2021 roku i w następnym roku zadebiutowało na żywo na festiwalu w Rudolstadt. Muzyczny język tria charakteryzuje się rytmiczną oryginalnością i lirycznymi narracjami, wirtuozowskimi przebiegami i szeptaną ciszą. Widoczne są tu wpływy muzyki perskiej, (klasycznej) europejskiej i współczesnej. Joolaee Trio tworzy unikalny język i sonorystykę w kontekście muzycznego dialogu.

więcej informacji

Urodzony w 1983 roku w Maszhadzie, a dorastający w północnoirańskiej prowincji Mazandaran, Misagh Joolaee zaczął grać na skrzypcach w wieku ośmiu lat. Jego kariera muzyczna charakteryzuje się dużą wszechstronnością we współpracy z muzykami z różnych krajów. W 2009 roku założył zespół Aavaan, z którym wykonywał własne kompozycje i wygrał m.in. konkurs Creole – Global Music w 2010 roku w Niemczech.
Misagh był również wykładowcą na Wydziale Muzyki Światowej Uniwersytetu w Hildesheim w latach 2011-2014.
W roku 2011 założył duet anatolijsko-perski z tureckim mistrzem Baglamy Leventem Özdemirem. Obaj wirtuozi grają wspólnie głównie własne kompozycje. W 2015 roku założył również Flamenco- Persian Ensemble Chachipen wraz ze znaczącymi hiszpańskimi muzykami z Andaluzji. Ponadto Joolaee założył 2019 duet kamancheh/piano wraz ze znaną niemiecką pianistką Schaghajegh Nosrati.

Twórczość solowa jest również przedmiotem jego muzycznej aktywności. W 2014 roku wystąpił jako solista kamancheh w m.in. wykonaniu V Symfonii Aweta Terterjana z Państwową Orkiestrą w Braunschweigu w ratuszu miejskim Hall of Braunschweig. 2021 był jako solista kamancheh na trasie koncertowej w Holandii z Cappellą Amsterdam z koncertami m.in. w Muziekgebouw Amsterdam. 2021 założył z Schaghajegh Nosrati i Sebastianem Flaigiem Joolaee Trio. Swoje debiutanckie koncerty dali na Rusolstadt- Festival 2022. W 2022 grał również na premierze projektu teatralno-muzycznego Negar w Deutsche Oper Berlin. Wszystkie płyty Misagh´s kamancheh, Ferne 2020, Unknown Nearness 2021 i Qanat 2022, otrzymały najbardziej cenioną nagrodę niemieckich krytyków płytowych „Preis der deutschen Schallplattenkritik”. Ceniona za szczerość, głębię i wirtuozerię swoich interpretacji, niemiecka pianistka Schaghajegh Nosrati swoją międzynarodową karierę zaznaczyła nie tylko kilkoma nagrodami na renomowanych międzynarodowych konkursach pianistycznych, ale także wysoko ocenianymi występami w prestiżowych miejscach w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Od czasu wielkiego sukcesu na Międzynarodowym Konkursie Bachowskim w Lipsku w 2014 roku pianistka regularnie występuje w renomowanych miejscach i festiwalach w całej Europie, w Azji i Ameryce Północnej, m.in. w Berlinie Philharmonie, Berlin Konzerthaus, Vancouver Playhouse, Palau de la Musica Barcelona, Gilmore International Piano Festival, Lincoln Center Washington, Menuhin Festival w Gstaad, Alte Oper we Frankfurcie, Gewandhaus Leipzig, Pierre Boulez Hall Berlin, Palais des Beaux Arts w Brukseli, Tonhalle Zurych, 92nd Street Y w Nowym Jorku, Beethovenhaus Bonn i Carnegie Hall (pod koniec 2023 roku).

Jednym z najważniejszych punktów w karierze pianistki był rok 2018, kiedy to odbyła trasę koncertową z Sir Andrásem Schiffem i Cappellą Andrea Barca, aby zagrać Koncerty na dwa fortepiany i orkiestrę J.S. Bacha w wiedeńskim Musikverein, Mozarteum Salzburg, Elbphilharmonie Hamburg, Tonhalle Düsseldorf, Konzerthaus Dortmund, Palais des Beaux Arts (Brussel) i Lucerne Festival. Pianistka, urodzona w Bochum (Niemcy), studiowała w Hochschule für Musik und Theater Hannover u Prof. Oakdena i Prof. Ewy Kupiec. W końcu studiowała u Sir Andrása Schiffa w Barenboim-Said Academy w Berlinie, gdzie w międzyczasie została asystentką swojego byłego nauczyciela. Urodzony we Freiburgu Sebastian Flaig studiował perkusję etniczną i jazzową oraz kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym w Lipsku. Aby pogłębić swoją wiedzę na temat orientalnej perkusji, mieszkał przez rok w Stambule i studiował u różnych mistrzów, takich jak wirtuoz Darabuka, Misirli Ahmet. Jego spektrum stylistyczne obejmuje szeroki zakres od muzyki orientalnej, poprzez jazz, aż do muzyki dawnej i wyraża się w różnych zespołach i we współpracy z różnymi artystami, takimi jak Taner Akyol Trio, Maya Youssef, Ensemble Resonanz, Mysteries of Bulgarian voices i inne… w 2017 roku płyta „Syrian dreams” Maya Youssef otrzymała nagrodę German Record Critics’ Award, jak również debiutancka płyta „From Afar” 2019 jego duetu z Misagh Joolaee. Zajmuje się komponowaniem muzyki do teatru, audycji i filmów dokumentalnych.

Kontakt:
info@alma-musica.com
+48 503 086 570

Nadchodzące wydarzenia

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies.  Learn more